Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Pierwszy tydzień listopada dobiega końca, a w świecie energetyki działo się sporo. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzeń.

Szczyt klimatyczny COP26

W dniu 31 października 2021 r. w Glasgow rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ pod nazwą COP26. Wydarzenie to potrwa do 12 listopada br. Jest to już 26 szczyt klimatyczny, któremu w tym roku przewodzi Wielka Brytania. Na Szczycie pojawiło się niemal 200 państw

Tematem przewodnim tegorocznego Szczytu Klimatycznego są zmiany klimatyczne i utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopni Celsjusza. W dotychczasowych dyskusjach Polska zobligowała się do 2049 r. nowa Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa sprecyzowała, że Polska zamierza odejść od węgla do 2049 roku. „Transformacja w najbliższych latach musi być przede wszystkim zaplanowana i sprawiedliwa. Przyjęta przez Rząd RP umowa społeczna zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 r. Bezpieczeństwo energetyczne, jak i zapewnienie miejsc pracy jest dla nas priorytetem”.

Ponadto na Szczycie dotychczas podsumowano obecne działania państw skierowane na ograniczenie emisji CO2, Poruszono również kwestię globalnego handlu emisjami CO2 oraz sposobów na efektywną i jak najszybszą transformację energetyczną. Należy dodać również, że 80 krajów poparło plan nazwany „Inicjatywą Zielonych Sieci – Jedno Słońce, Jeden Świat, Jedna Sieć”. Inicjatywa ma na celu sprawienie, by energia odnawialna była jak najbardziej przystępna cenowo, i by była to najbardziej niezawodna opcja dla wszystkich krajów do 2030 roku, wpisując się w cele klimatyczne ograniczenia globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Połączenie sieci umożliwiłoby częściom świata, w których występuje nadmiar energii odnawialnej, wysyłanie jej do obszarów z deficytem. Na przykład kraje, w których zaszło słońce, mogłyby pobierać energię od innych, które nadal są w stanie wytwarzać energię słoneczną.

Polska będzie rozmawiać z Koreą Południową o atomie

Premier RP Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem niedługo po przedstawieniu oferty na budowę atomu w Polsce przez koreański KHNP. Spotkanie szefów rządów państw V4 z prezydentem Korei będzie stanowiło okazję do rozmowy na temat wzajemnych relacji, w szczególności w zakresie handlu i inwestycji, energetyki i infrastruktury, współpracy naukowej i kulturalnej oraz roli Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – podaje rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller. – Republika Korei jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów gospodarczych, zajmując pod względem wolumenu wymiany handlowej drugie miejsce wśród państw azjatyckich. Wyrazem intensywności relacji gospodarczych jest rosnące zaangażowanie firm koreańskich w projekty infrastrukturalne i przemysłowe w naszym kraju.

KHNP podaje, że planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400, o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GW. Obiecuje transfer technologii gwarantującej samowystarczalność.

PGNiG podsumowuje trzeci kwartał. Ceny gazu są wyższe już o 455 procent

Grupa PGNiG przedstawiła szacunkowe wyniki finansowe z trzeciego kwartału 2021 roku. Najbardziej szokujące są dane o wzroście cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Ceny gazu na rynku dnia następnego Towarowej Giełdy Energii są wyższe o zawrotne 455 procent w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 roku. Mają wpływ na koszt przekazania gazu z wydobycia do segmentu Obrót i Magazynowania, a co za tym idzie na ostateczną ofertę cenową PGNiG na rynku.

PGNiG informuje także o istotnym wzroście ceny kwartalnej ropy naftowej Brent istotnej na przykład z punktu widzenia formuły cenowej kontraktu jamalskiego z Gazpromem. Jest wyższa o 71 procent od cen notowanych w trzecim kwartale 2020 roku.

Polenergia ma przedwstępną umowę nabycia 100% w Edison Energia za 76,5 mln zł

Dokładna kwota płatna przy zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji będzie podlegała określonym korektom związanym z procedurami zamknięcia rachunków. Ostateczna cena nie będzie mogła jednak przekroczyć kwoty 86 mln zł, podano w komunikacie.

Zawarcie umowy przyrzeczonej uzależnione jest od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i innych warunków zawieszających. Zostanie ona podpisana w terminie 10 dni roboczych od dnia spełnienia wszystkich warunków zawieszających lub w innej dacie uzgodnionej przez strony.

USA: 1,2 bln dolarów na inwestycję, w tym m.in. na energetykę

W piątek 05.11.2021 r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę zakładającą inwestycje w infrastrukturę na przestrzeni 7 lat o łącznej wartości 1,2 bln dolarów.

Wśród zapisów ustawy nie zabrakło miejsca dla inwestycji w sektor energetyczny oraz elektromobilności. Rząd USA planuje przeznaczyć 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny. Program przewiduje również budowę ogólnokrajowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Ustawa została przyjęta po niemal pół roku negocjacji i niekiedy ostrych sporów, głównie między centrowym i lewicowym skrzydłem Partii Demokratycznej. Lewica dążyła do tego, by faworyzowany przez centrystów projekt był głosowany razem z innym dużym planem wydatków socjalnych i na zieloną transformację. Ostatecznie do tego nie doszło, lecz w piątek Izba Reprezentantów podjęła pierwszy krok w kierunku jej przyjęcia, umożliwiając głosowanie nad projektem 15 listopada.

Źródła:

1112345