Piękny weekend nas przywitała wraz z nim dla zainteresowanych przedstawiamy nasze podsumowanie wydarzeń tygodnia sektora energetycznego, do którego zapoznania się serdecznie zapraszamy.
Sąd nakazał częściową rozbiórkę największej farmy fotowoltaicznej w Europie
Hiszpański sąd nakazał hiszpańskiej grupie Iberdrola zwrócenie części terenów, na których została postawiona największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie. Inwestor nie zgadza się z decyzją sądu, zapewniając, że wielki projekt został zrealizowany zgodnie z prawem, i deklarując, że nie usunie paneli fotowoltaicznych ze spornych terenów.
Chodzi o wielką elektrownię fotowoltaiczną o mocy 500 MW, nazwaną od imienia hiszpańskiego konkwistadora Vasco Nunez de Balboa.
Hiszpański sąd ocenił, że część terenów, na których Iberdrola wybudowała wielką elektrownię fotowoltaiczną, jeszcze przed zabezpieczeniem praw do terenu przez inwestora została bezpodstawnie wywłaszczona i teraz musi zostać zwrócona.
Chodzi o około 525 hektarów, podczas gdy powierzchnia całej elektrowni fotowoltaicznej wynosi około tysiąca hektarów. Decyzja sądu może więc oznaczać w praktyce konieczność rozbiórki około 60 proc. zainstalowanych paneli fotowoltaicznych.
Iberdrola w odpowiedzi na decyzję sądu zapewniła, że projekt został zrealizowany zgodnie z prawem i ma komplet niezbędnych pozwoleń. Hiszpańska grupa podkreśliła, że spór rozstrzygnięty przez sąd dotyczy tylko jednego z trzech właścicieli terenów, na których zostały postawione panele PV.
Hiszpańska grupa zapowiedziała złożenie apelacji, deklarując, że nie zamierza rozbierać instalacji fotowoltaicznych wchodzących w skład wielkiego projektu.
Orlen chce wybudować port instalacyjny w Świnoujściu
Paliwowy potentat, który planuje ogromne inwestycje w morskie wiatraki, chce wydzierżawić dużą działkę na terenie portu w Świnoujściu i wybudować tam terminal instalacyjny.
W przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku – podał Orlen w czwartkowym komunikacie.
Jak dodał, na 20 hektarach wydzierżawionych od Portu Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.
PGNiG ma więcej kontraktów na dostawy gazu przez Baltic Pipe, ale o nich nie mówi
PGNiG zapewnia, że ma więcej kontraktów na dostawy gazu z Norwegii przez Baltic Pipe niż dotąd informowało, ale nie podaje o nich informacji.
Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG, wystąpił na Kongresie 590. – Jesteśmy w kompletnie innym miejscu niż inne kraje Unii Europejskiej. Polska i PGNiG mówiły od lat o ryzykach, które się zmaterializowały – mówił Perkowski.
– Baltic Pipe jest podłączony do rejonu, w którym złoża są eksploatowane a gaz ewakuowany na rynek. Budowa tego gazociągu nie powoduje dotarcia do nowego rejonu, on tworzy nową, niezależną trasę, którą możemy uznać za kolejny filar dywersyfikacji – powiedział przedstawiciel PGNiG. – Sytuacja obecna nie jest wymarzona. Oczywiście wolelibyśmy mieć ogólną dostępność gazu na rynku niemieckim i każdym innym. Mimo wszystko w tej sytuacji jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje Unii Europejskiej.
– Oprócz kontraktów handlowych, które już mamy, nie wszystkie ujawniamy ze względów oczywistych – powiedział. – Te z Lotosem czy Orsted były komunikowane – dodał zapewniając, że oprócz tego PGNiG zapewni 3 mld m sześc. gazu własnego wydobycia na szelfie norweskim.
Otwarcie bloku biomasowego numer dwa w elektrowni Konin
W piątek 24 czerwca odbyło się otwarcie bloku biomasowego w Elektrowni Konin
Marszałek Marek Woźniak oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wzięli udział w uroczystości otwarcia bloku biomasowego w Elektrowni Konin. To jedna z najważniejszych zielonych inwestycji w Wielkopolsce.
Chcemy być w awangardzie zielonego ładu – mówił marszałek Marek Woźniak podczas inauguracyjnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, które odbyło się pod koniec 2019 r. Już rok wcześniej Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaczął uczestniczyć w poszukiwaniu partnerów zaangażowanych w promocję i rozwój technologii, opartych na zastosowaniu wodoru. Delegacje złożone z przedstawicieli władz regionu, nauki oraz przedsiębiorców odwiedzały m.in. Japonię, Niemcy, Hiszpanię, Australię i Niderlandy.
Wynikiem tych prac była podpisana 5 lipca 2021 r. deklaracja o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, której sygnatariusze potwierdzili gotowość do współpracy na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie oraz zaangażowania w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe.
PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim. Obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie.
Złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m sześciennych.
–Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd, po doprowadzeniu do parametrów handlowych, trafia do sprzedaży.