W związku z końcem tygodnia zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń tygodnia sektora energetycznego. Wśród nich wymieniliśmy zaakceptowanie zmian reguły 10H przez Stały Komitet Rady Ministrów, obcięcie dostaw gazu przez Gazprom do Włoch i Austrii, wprowadzenie przez polski rząd ceny gwarantowanej węgla, wstrzymanie dostaw gazu do Francji, czy zakończenie badań geotechnicznych pod offshore na Bałtyku.
Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował zmiany w regule 10H
Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych – poinformował rzecznik ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka.
Jak zaznaczył, kolejny etap prac to Komisja Prawnicza, po której projekt powinien trafić pod obrady całego rządu. „Zależy nam tym, aby projekt przeszedł jak najszybciej ścieżkę rządową i został przekazany do prac w parlamencie” – dodał Brzózka.
(…) Projekt przewiduje utrzymanie zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i zachowuje ogólną regułę 10H, jednak w szczególnych przypadkach to gminy miałyby decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych w ramach lokalnej procedury planistycznej. Minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań określono na 500 m.
Gazprom obcina dostawy gazu do Włoch i Austrii
Po tym, jak Gazprom obciął dostawy do Niemiec o 40 procent, teraz Włosi i Austriacy dostaną o połowę mniej zamawianego rosyjskiego gazu.
Koncern energetyczny Eni poinformował, że otrzymał od Gazpromu zawiadomienie o możliwości dostarczenia tylko 50 procent żądanej ilości gazu. Wczoraj austriacki OMV otrzymał podobne zawiadomienie od Gazpromu.
„Eni zamawia około 63 mln m3 gazu dziennie. Gazprom zapowiedział, że dostarczy tylko 50 proc. żądanej ilości” – poinformowała Eni w komunikacie prasowym. Firma wyjaśniła, że rzeczywista wielkość przesyłek pozostała praktycznie niezmieniona w porównaniu z danymi wczorajszymi.
15 czerwca Gazprom jednostronnie ograniczył dostawy surowca do Eni o 15 procent. Zmniejszyła się wielkość eksportu rosyjskiego gazu do niemieckich i austriackich firm naftowych i gazowych.
Problemy z dostawami Rosjanie tłumaczą trudnościami z utrzymaniem pełnej mocy gazociągu Nord Stream, którego jedna z turbin ze względu na ograniczenia sankcyjne nie może zostać dostarczona do Niemiec z Kanady, gdzie była w naprawie. Na tym tle Gazprom ograniczył o 40 procent pompowanie gazu do Niemiec ze 167 mln m3 dziennie do 67 mln m3 dziennie.
Trzy tony za 996 złotych każda na dom. Rząd wprowadza cenę gwarantowaną węgla
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła na konferencji plan wsparcia na rzecz wsparcia zakupów węgla w dobie kryzysu energetycznego. Cena gwarantowana węgla dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot. Cena gwarantowana w programie to 996,60 zł za tonę. Będą przysługiwały trzy tony na dom.
Została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku – ujawniła minister klimatu na konferencji prasowej. – Na dziś dużym wyzwaniem jest podaż węgla. Ten węgiel płynie z różnych państw, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie. Często jest to węgiel droższy od tego na naszym rynku. Poza zwiększeniem wydobycia i wsparciem klientów indywidualnych jest węgiel importowany. Żeby wyrównać ceny dla tych mniej zamożnych, bo węglem palą mniej zamożne gospodarstwa, co widać po ewidencji budynków i dodatku osłonowym. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które ten węgiel do Polski importują. Cena gwarantowana to 996,60 złotych. To średnia Głównego Urzędu Statystycznego za zeszły rok i porównywalna do ceny węgla z polskiego wydobycia, w tym Polskiej Grupy Górniczej – mówiła minister klimatu.
Rosja wstrzymała dostawy gazu do Francji
Jak poinformowała na Twitterze agencja AFP, Rosja wstrzymała dostawy gazu gazociągami do Francji. Przepływy miały stanąć 15 czerwca. Państwo Władimira Putina odpowiadało dotychczas za 17% importu francuskiego gazu i było drugim największym dostarczycielem tego surowca po Norwegii..
Rosja od początku bieżącego tygodnia obniża dostawy gazu do szeregu europejskich państw. Dotknęło to już Austrii, Czech i Niemiec.
W czwartek 16 czerwca rosyjski ambasador przy UE Władimir Cziżow powiedział, że przesył gazu przez rurociąg Nord Stream może zostać wstrzymany ze względu na problemy techniczne.
Baltic Power zakończyło badania geotechniczne pod morskie farmy wiatrowe
Spółka Baltic Power – jako pierwsza spośród deweloperów na polskiej części Bałtyku – sfinalizowała badania geotechniczne. Pomiary prowadzone był na liczącym ponad 130 km2 obszarze farmy oraz liczącej ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. W ramach realizowanych prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Łącznie statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tysięcy godzin. W tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Ich głębokość w zależności od miejsca prowadzenia badań sięgała nawet kilkudziesięciu metrów.
– Zaangażowanie w rozwój zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, w tym morskich farm wiatrowych, to strategiczny kierunek, którego realizacja wspiera proces transformacji energetycznej Grupy ORLEN oraz polskiej gospodarki. W ramach projektu wejścia w offshore, który prowadzi spółka Baltic Power, jako pierwsi na tym rynku w Polsce sfinalizowaliśmy kluczowe dla powodzenia tej inicjatywy badania. Potwierdzamy tym samym, że Baltic Power zarządza jednym z najbardziej dynamicznie rozwijanych projektów w polskiej części Bałtyku. Wraz z zakończeniem budowy farmy w roku 2026 wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne Polski dostarczając gospodarce do 1,2 GW czystej energii z morza – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.