Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Pierwszy tydzień czerwca dobiegł końca a wraz z nim przychodzi czas na podsumowanie wydarzeń tygodnia sektora energetycznego. Wśród nich między innymi zapowiadany podatek od samochodów spalinowych w ramach KPO, powołanie zespołu do spraw zwiększenia udziału biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym, czy zwiększenie produkcji ropy przez OPEC +.

Premier potwierdza, że będzie podatek od samochodów spalinowych w ramach KPO

Jak podaje BiznesAlert.pl Premier RP zapowiedział wdrożenie kamienia milowego w postaci obciążeń dla właścicieli samochodów spalinowych mających zachęcić do porzucenia paliw kopalnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Wszelkie zmiany związane z Krajowym Planem Odbudowy wiążą się z poprawą naszego klimatu, a więc transformacja energetyczna jest jednym z głównych elementów tego programu. Wszystko co będzie służyło poprawie efektywności energetycznej. Samochody spalające mniej będą miały preferencje – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Jeden z kamieni milowych do realizacji w ramach KPO to podwyższenie opłaty rejestracyjnej za samochody spalinowe do 2024 roku, wprowadzenia stref niskoemisyjnych w największych miastach do 2025 roku oraz wprowadzenia podatku od takich aut do 2026 roku. – Chcemy jak najszybciej odciąć się od surowców z Rosji. To ropa i gaz. Chcemy też uniezależnić się od wszystkich paliw kopalnych, by nie płacić za nie wysokich cen – wyliczał premier.

Będzie więcej ropy. OPEC+ zwiększy produkcję

Nie pomogła wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Ministrowie krajów członkowskich OPEC+ zdecydowali we czwartek, 2 czerwca, o zwiększeniu dziennych limitów wydobycia ropy o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu pisze portal energia.rp.pl

To znacznie więcej, niż wcześniej zakładano (432 tys. baryłek dziennie). Zwiększone limity mają skompensować mniejsze wydobycie w Rosji, które od czasu wprowadzenia sankcji zmniejszyło się o 1 mln baryłek dziennie.

Sygnałem do zwiększenia podaży była także informacja o kurczących się zapasy ropy na świecie, np. w USA w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszyły się one o 1,4 mln baryłek — jak poinformował American Petroleum Institute (API). To dlatego rynki zareagowały wzrostem notowań tego surowca o 40 centów na baryłce Brenta, za którego trzeba było zapłacić we czwartek po południu 116,69 dol. Ta zwyżka cen byłaby jednak znacznie większa, gdyby OPEC+ postawił na „jastrzębią” politykę. Ceny ropy wspierają także informacje z Chin, że kraj ten jednak odbudowuje gospodarkę po pandemii.

Rosjanie przekonują, że są w stanie bez problemu odbudować wydobycie ropy, tyle że z powodu sankcji nie bardzo mają ją jak sprzedać. Naturalnymi odbiorcami byłyby Indie i Rosja i tam też płynie rosyjska ropa, ale ceny transakcyjne są tam o wiele niższe, średnio o ok. 20 dol. na baryłce, niż te, jakie Rosjanie kasowali w eksporcie do Polski czy innych krajów UE. Analitycy są bardzo sceptyczni, czy w ogóle Rosjanom uda się odrobić straty. — To wielki znak zapytania. Moim zdaniem wydobycie ropy w Rosji będzie nadal spadać — komentował decyzję OPEC+ Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Krajowe ceny węgla systematycznie rosną

Wartość „czarnego złota” dla energetyki wzrosła w kwietniu tego roku o ponad 20 proc. rok do roku, zaś dla ciepłowni nawet o 72 proc. Są jednak nadal znacznie niższe od cen europejskich w portach ARA, gdzie ceny przekraczają 310 dol. za tonę.

Jak wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii, krajowy indeks węgla PSCMI1 (wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej) w kwietniu 2022 r. ponownie wzrósł, tym razem o 3,7 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosi 300,90 zł/t. W ujęciu jakościowym (energetycznym) to 13,61 zł/GJ. W porównaniu z kwietniem 2021 r. wynik ten jest wyższy o 21,6 proc.

Indeks PSCMI2 (wyraża ceny węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych) w kwietniu 2022 r. wzrósł jeszcze wyżej o 26,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 481,63 zł/t. W ujęciu jakościowym to 19,78 zł/GJ. W porównaniu z kwietniem 2021 r. to wartość wyższa o 72,2 proc.

Kwiecień przyniósł również wzrost cen węgla na świecie. Ceny węgla w portach ARA wzrosły o 40 proc. w porównaniu do marca 2022 r. To wartość o 328,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Polskie indeksy w przeliczeniu na warunki portów ARA w kwietniu 2022 r. wyniosły: PSCMI1 – 79,71 dol./t, PSCMI2 – 115,83 dol./t.

Powołano zespół do spraw zwiększenia udziału biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym

Jak wskazano w informacji, zadaniem powołanego przez szefa resortu, zespołu będzie identyfikacja barier w rozwoju rynku biomasy i przygotowanie rekomendacji do ich usunięcia.

Napisano, że wypracowane propozycje likwidacji barier i ograniczeń pozwolą na podjęcie działań, których celem jest zwiększenie wykorzystania zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym. Dodano, że opracowania i rekomendacje rozwiązań zarówno legislacyjnych jak i pozalegislacyjnych w obszarach uwarunkowań technicznych, źródeł finansowania, pochodzenia i dostępności biomasy oraz systemów wsparcia zostaną przedstawione ministrowi klimatu i środowiska do 30 kwietnia 2023 r.

Wskazano, że prace zespołu będą odbywać się pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski. Poza przedstawicielami określonych resortów, udział w opracowaniu rekomendacji mają mieć m.in. prezesi Urzędu Regulacji Energetyki, Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Ochrony Środowiska, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Polskiej Grupy Energetycznej, Polskiej Izby Biomasy. Ponadto w pracach zespołu będą uczestniczyły przedstawiciele firm energetycznych takich jak: Bioeko Grupa Tauron, ENEA, Energa, Polska Grupa Energetyczna, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Zaznaczono, że w pracach zespołu – z głosem doradczym – mogą brać udział osoby zaproszone przez przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego, których wiedza i doświadczenie będą wsparciem do wykonywania zadań zespołu. W szczególności – jak wyjaśniono – będą to eksperci sektora energii, eksperci prawni oraz przedstawiciele komórek organizacyjnych MKiŚ.

IKEA inwestuje 190 mln euro w polską fotowoltaikę

Spółka z grupy Ingka, do której należy sieć sklepów IKEA, kupuje gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. To kolejna tego typu inwestycja w naszym kraju, gdzie zainwestowano już 1 mld zł.

Stroną transakcji jest Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka zarządzającej m.in. siecią IKEA. Umowa na nowy projekt została podpisana z firmą OX2, obie inwestycje mają zostać ukończone do końca 2024 r., a ich celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce. Inwestycja obniży ślad klimatyczny grupy i przyczyni się do tego, że w skali globalnej stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 r.

Na inwestycję składać się będzie farma wiatrowa o mocy 63 MW w miejscowości Wysoka (woj. wielkopolskie) oraz farma fotowoltaiczna o mocy 29 MW w miejscowości Recz (woj. zachodniopomorskie). Połączone portfolio będzie produkować około 210 GWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 36 tys. gospodarstw domowych.

– Po ostatnich inwestycjach w energię odnawialną w Hiszpanii i Niemczech, projekty w Polsce są dowodem naszego stałego zaangażowania w projekty w tych krajach, w których działa IKEA Retail oraz zwiększania udziału energii odnawialnej w łańcuchu wartości IKEA” – mówi Krister Mattsson, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Od 2009 roku Grupa Ingka zainwestowała 2,9 mld euro w projekty OZE związane z energetyką wiatrową i słoneczną, dzięki czemu firma wytwarza na całym świecie więcej energii odnawialnej niż jej zużywa. Ingka Investments zobowiązała się do zwiększenia swoich inwestycji w energię odnawialną do 6,5 mld euro, co ma być kolejnym krokiem w kierunku 100 proc. energii odnawialnej w całym łańcuchu wartości.

– Energia słoneczna jest kluczowym elementem strategii, mającej na celu dywersyfikację naszego portfolio. Będzie ona także równie istotna w miksie energetycznym krajów, w których działamy. Chcemy odgrywać wiodącą rolę w przyspieszaniu tego rozwoju – mówi Paul Stormoen, prezes OX2 AB.

Polska jest krajem, w którym IKEA Retail zainwestowała w latach 2011-2016 blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim.

– W Polsce mamy 80 turbin na sześciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych – mówi Marina Dubakina, prezeska IKEA Retail w Polsce.

Firma stale inwestuje w OZE w Polsce, czego przykładem są instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów lub centrów dystrybucyjnych. Oprócz inwestycji w OZE oraz produkcji własnej marka daje możliwość przejścia na energię słoneczną także swoim klientom.

Obecnie Grupa Ingka zarządza 575 turbinami wiatrowymi w 17 krajach, 20 parkami solarnymi i posiada 935 tys. paneli słonecznych na dachach sklepów i magazynów IKEA. Łączna moc energii odnawialnej wynosi ponad 2,3 GW, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez ponad 1,25 mln europejskich gospodarstw domowych.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5