Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Pierwszy tydzień maja dobiega końca. Przygotowaliśmy więc podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia z sektora energetycznego, do którego zapoznania się zapraszamy.

Oficjalnie uruchomiono gazowe połączenie międzysystemowe Polska-Litwa

Gazowe połączenie międzysystemowe Polski i Litwy (GIPL) zostało oficjalnie otwarte. Gazociąg tłoczy gaz do Polski od 1 maja br.

Interkonektor GIPL łączy Polskę i Litwę. Daje dodatkowe połączenie, dodatkową dywersyfikację kierunków i źródeł, dodatkowe bezpieczeństwo, a także umacniamy więzi między krajami. Dziś gaz płynie do Polski – to najlepsza odpowiedź na działania Rosji, takie jak odcięcie dostaw do Polski i Bułgarii – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas uroczystości.

Wiemy, że gaz płynie od kilku dni i tym razem nie 'Polak mądry po szkodzie’, tylko razem z sąsiadami i Komisją Europejską okazaliśmy się mądrzy przed szkodą. Kilka dni temu Rosjanie zablokowali dostawy gazu do Polski. Widzieliśmy już wcześniej takie działania na Ukrainie i postanowiliśmy się wtedy zabezpieczyć – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

Wskazał m.in. na budowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowę kolejnych interkonektorów gazowych Polski z państwami sąsiednimi.

Aby pozbyć się szantażu energetycznego, nasz region musi zwiększać swoją niezależność energetyczną. […] Ten gazociąg połączy nas z resztą Europy – gaz może płynąć w obu kierunkach – dodał prezydent Łotwy Egils Levits.

1 maja br. litewski operator sieci przesyłowej gazu ziemnego Amber Grid podał, że uruchomiono połączenie Polska-Litwa, które było budowane wspólnie z Gaz-Systemem. Długość gazociągu łączącego systemy przesyłowe obu państw to 508 km. Pozwolił on także uzyskać połączenie z systemami Łotwy, Estonii i Finlandii.

W ciągu najbliższych pięciu miesięcy zdolność przesyłowa gazociągu z Litwy do Polski osiągnie 217 000 m3/h lub 2,4 GWh/h. Odpowiada to 1,9 mld m3 rocznie lub 21 TWh/rok. Zdolność przesyłowa gazu z Polski na Litwę wyniesie 230 000 m3/h lub 2,6 GWh/h. Odpowiada to 2 mld m3/rok lub 21 Twh/rok.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Komisja Senatu USA za ustawą przeciwko OPEC

Komisja Sądownicza Senatu USA poparła projekt ustawy NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), która potencjalnie ma dać możliwości ścigania członków kartelu OPEC za działanie szkodzące rynkowi ropy naftowej i manipulacje nim.

Ustawa ta ma swoje korzenie na początku lat 2000., jednak nigdy nie została wcielona w życie. Nie jest jasne, czy z komisji senackiej ustawa ta trafi do Senatu czy do Białego Domu. Biały Dom, chociaż nie sprzeciwia się wprost zapisom tej ustawy, uważa, że jej przyjęcie skomplikuje i tak trudne relacje USA z państwami OPEC i zniweczy działania Bidena mające na celu uspokojenie sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej.

Ustawie sprzeciwiają się również przedstawiciele biznesu naftowego i izb handlowych, którzy uważają, że takie działanie negatywnie odbije się na samym amerykańskim przemyśle naftowym, który ze względu na swoją pozycje dziś jest w stanie bez dodatkowych ustaw regulować sytuacje na rynku ropy.

Ustawa przeszła przez komisję stosunkiem głosów 17-4. Procedowanie ustawy ma miejsce w czasie najzimniejszych relacji USA z państwami Zatoki Perskiej od lat. Arabia Saudyjska uważa, że USA pod rządami Bidena niedostatecznie wspiera to państwo w walkach z proirańskimi bojownikami Huthi w Jemenie.

Von Der Leyen wzywa do embarga na ropę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen wezwała wspólnotę europejską do nałożenia embarga na sprowadzanie ropy naftowej z Rosji.

Von der Leyen, przemawiając w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji, wezwała państwa członkowskie UE do wycofania importu ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i produktów rafinowanych do końca roku.

– Upewnimy się, że wycofujemy rosyjską ropę w sposób uporządkowany, w sposób, który pozwoli nam i naszym partnerom zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw i zminimalizować wpływ na rynki światowe – powiedziała von der Leyen.

Przewodnicząca KE zaproponowała również odłączenie Sbierbanku, największego rosyjskiego banku, i dwóch innych dużych banków od międzynarodowego bankowego systemu płatności SWIFT.

Nałożenie sankcji na import ropy z Rosji będzie przedmiotem burzliwej debaty. Część krajów UE jest silnie uzależniona od dostaw ropy z kierunku rosyjskiego.

285 MW – powstanie największa farma PV w Polsce!

Nadchodzi czas farm fotowoltaicznych – jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz większe moce – farmy o mocy 60 MW, czy 70 MW to będą zapewne coraz częstsze realizacje, ale dzisiaj dotarła do nas informacja o instalacji kilkukrotnie większej!

Na dzisiaj największa farma fotowoltaiczna należy do spółki ZE PAK w gminie Brudzew i ma moc ponad 70 MW. Została uruchomiona w 2021 roku. Zaraz po niej, na drugim miejscu w rankingu znajduje się farma o mocy 64,6 MW w gminie Witnica, należąca do Alternus Energy Group. Na czele rankingu jest również instalacji o mocy 30 MW, 8 MW i 5 MW – wszystkie uruchomione w ubiegłym roku. W tym roku rekord ten zostanie pobity.

Na Pomorzu powstanie instalacja fotowoltaiczna o docelowej mocy 285,6 MW. Po uruchomieniu produkcji ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Pierwotnie, na temat tego projektu w mediach pojawiły się informacje, że planowana przez Goldbeck Solar Group farma fotowoltaiczna na Pomorzu miała osiągnąć moc 203 MW i dostarczyć ok 230 GWH energii energii elektrycznej rocznie. Z podanych dzisiaj informacji wiemy już, że system będzie większy, a energię zacznie produkować już w przyszłym roku.

Jak zapowiadano już na początku tego roku – będzie to nie tylko największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyprodukowana w niej ilość energii wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych dużego miasta, pokroju Gdańska.

Instalacja powstanie z Zwartowie, w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na działce o powierzchni 300 ha. Moc tej elektrowni będzie porównywalna z mocą elektryczną elektrociepłowni w Zielonej Górze, Wrocławiu, czy właśnie we wspomnianym Gdańsku.

Moc elektrowni na poziomie 285,6 MW  zastąpi elektrownie węglowe w miksie wytwórczym przy oczekiwanych oszczędnościach emisji CO2 obecnie szacowanych na minimum 138 000 ton rocznie.

Instalacja zostanie zrealizowana przez Goldbeck Solar przez spółkę celową Stigma. Goldbeck Solar Group jest międzynarodową grupą, która specjalizuje się w budowie systemów fotowoltaicznych na całym świecie. Działa zarówno jako deweloper oraz w pełni zintegrowany dostawca.

W przypadku tego projektu wyzwaniem jest nie tylko logistyka, ale też finansowanie i zabezpieczenie finansowe realizacji takiej inwestycji. Jak donosi bank Pekao, konsorcjum trzech banków sfinansuje inwestycje na łączną kwotą 763,4 mln złotych. Ponad jedną trzecią środków udostępni Bank Pekao, który będzie też pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej.

To kolejny projekt, który przyczyni się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych i wsparcia procesu zielonej transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej w Polsce. Ponadto Projekt wzmocni rolę sektora prywatnego w sektorze energii odnawialnej w Polsce.

Finlandia szykuje się na odcięcie gazu z Rosji

Finlandia przygotowuje się do odcięcia gazu z Rosji, gdyby ta zdecydowała się to zrobić po deklaracji o wstąpieniu tego kraju do NATO.

– Finlandia jest przygotowana na możliwość zakończenia dostaw gazu z Rosji – powiedział fiński minister spraw europejskich Tytti Tuppurainen w rozmowie z Reutersem. Finowie odmówili również płacenia za gaz w rublach, co dodatkowo może wpłynąć na działania Rosji.

Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła dotychczas stosunkowo neutralnych członków UE, Finlandię i Szwecję, do rozważenia przystąpienia do zachodniego sojuszu wojskowego. Ze swojej strony Rosja podała, że ​​ekspansja NATO do jej granic jest powodem do uznania tego za zagrożenie dla swoich interesów.

Finlandia sprowadza 70 procent zapotrzebowania na gaz z Rosji, chociaż wolumeny rocznego zużycia nie są duże – oscylują w okół 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Przygotowując się do odcięcia od rosyjskiego gazu, Finlandia rozważa różne możliwości sprowadzenia błękitnego nośnika energii. W zeszłym miesiącu rządowy Komitet ds. Polityki Gospodarczej zalecił dzierżawę dużego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) we współpracy z Estonią.

– W wyniku wojny na Ukrainie musimy być też przygotowani na wstrzymanie importu gazu. Pływający terminal LNG to skuteczny sposób na zabezpieczenie dostaw gazu dla naszego przemysłu – powiedziała w kwietniu minister gospodarki Mika Lintilä.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5