Amerykański sen o energii wiatrowej
Nowy plan administracji Bidena nabiera rozpędu i konkretyzuje się z dnia na dzień. Amerykanie planują przeznaczyć 12 mld $ rocznie na offshorową inwestycję w energię wiatrową mającą przynosić nawet do 30 GW mocy, a to wszystko do 2030 roku. Nowe farmy wiatrowe mają powstać w sąsiedztwie Nowego Jorku, na obszarze względnie płytkich wód przy Long Island a New Jersey. Inwestycja ma przynieść 7 tys. nowych, stałych miejsc pracy oraz operować mocą 1000 razy większą niż jedyna dotychczas amerykańska farma wiatrowa.
PGE, Enei i Tauron z wydzielonymi aktywami węglowymi
Nowy projekt Ministerstwa Aktywów Państwowych został przedstawiony przez wicepremiera Jacka Sasina. Zakłada on wyłączenie z trzech spółek – PGE, Enei i Tauronu elektrowni węglowych, których to energia „w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, jest działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną” – powiedział Jacek Sasin we wtorek w programie pierwszym polskiego radia. Wskazał także, że takie działania otworzą nowe możliwości tym spółkom, które będą mogły być wspierane przez dodatkowe fundusze. Po decyzji lURS PGE wzrósł o 13,58 proc. Tauron zwyżkował o 8 proc, a kurs Enei poszedł w górę o 12,2 proc.
Inteligentne liczniki coraz bliżej
Sejm zajął się nowelizacją Prawa energetycznego. Dzięki noweli możliwe będzie stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii, którego operatorem ma być operator systemu przesyłowego energii elektrycznej. Przewidziano także harmonogram montażu liczników zdalnego odczytu do roku 2028 roku. Zmiany dotyczą także pakietu rozwiązań dla magazynów energii elektrycznej, poprawki do ustawy offshorowej i wiele innych.
Pilotażowe dotowanie wymiany źródeł ogrzewania przez NFOŚiGW
Na Śląsku rusza pilotażowy program wymiany pieców i termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych. Na program przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW zarezerwowano 6 mln złotych. Cele ma być zrezygnowanie ze wsparcia źródeł węglowych i kotłów na pellet oraz popularyzacja rozwiązań takich jak pompy ciepła.
Polski romans z wodorem
Krajowy Plan Odbudowy nabiera rumieńców. W jego ramach na technologie związane z wodorem Rząd planuje wydać 800 mln euro. Lecz to nie wszystko, bo Polska Strategia Wodorowa zakłada finansowanie technologii wodorowych na poziomie 17 mld zł do 2030 roku. Polska posiada technologię i zastępy specjalistów, dzięki którym możemy stać się znaczącym producentem wodoru w regionie.