Ostatni pełny tydzień marca jest już za nami. W świecie energetyki wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy. Przedstawiamy Wam nasze top 5 z nich.
G7 apeluje do OPEC o zwiększenie wydobycia ropy
Jak podaje BiznesAlert.pl wczoraj przywódcy krajów G7 wezwali OPEC do zwiększenia produkcji ropy naftowej w obawie przed brakiem dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę.
W oświadczeniu G7 nakłania OPEC zwiększenia wydobycia ropy. – Wzywamy kraje wydobywające ropę i gaz do działania w sposób odpowiedzialny i zwiększenia dostaw na rynki międzynarodowe. OPEC ma do odegrania kluczową rolę. Będziemy współpracować z nimi i wszystkimi partnerami, aby zapewnić stabilne i zrównoważone globalne dostawy energii – czytamy.
Obecnie OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja (OPEC+), zobowiązują się do zwiększenia produkcji ropy naftowej o 400 000 baryłek dziennie – ale wielu członków nie zdołało osiągnąć uzgodnionych miesięcznych kwot, a poziomy wydobycia spadły znacznie poniżej zadeklarowanych w tym roku podwyżek.
Apele ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii do wiodących krajów OPEC, takich jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie zostały wysłuchane, a kraje wydobywające ropę obawiają się niestabilności rynku i przyszłych nadwyżek dostaw. Nie chcą też psuć sobie stosunków z Rosją – większość członków OPEC opowiada się za neutralnym stanowiskiem wobec inwazji na Ukrainę i nienakładaniem na kraj sankcji zgodnych z Zachodem.
G7 podkreśla, że chce podjąć „dalsze kroki” w celu zmniejszenia zależności Zachodu od dostaw rosyjskiej energii, ale musi „zapewnić bezpieczne alternatywne i zrównoważone dostawy”.
Biden: Odejście od rosyjskiego gazu będzie dla Europy kosztowne, ale to moralnie słuszne
Wiem, że eliminacja rosyjskiego gazu będzie wiązała się z pewnym kosztem dla Europy, ale jest to decyzja słuszna z moralnego punktu widzenia, która ponadto zapewni nam o wiele mocniejszą postawę strategiczną – powiedział w piątek w Brukseli prezydent USA Joe Biden.
Nawiązując do zapowiedzi zwiększenia dostaw amerykańskiego gazu LNG, Biden powiedział, że „Komisja Europejska będzie pracować z państwami, aby przechowywać gaz na całym kontynencie oraz budować więcej infrastruktury dla przyjmowania LNG”. Jak dodał, podejmowane mają być także kroki, aby „zwiększyć efektywność gazową”.
Podkreślił przy tym, że dopasowanie łańcuchów dostaw i infrastruktury „zajmie trochę czasu”.
Powyższa wypowiedź miała miejsce w trakcie wizyty amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Europie w związku z trwającą wojną na Ukrainie.
Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o pozwolenia dla offshore
Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak poinformowały w czwartek firmy, wnioski dotyczą dwóch obszarów morskich o łącznej powierzchni 261 km kw.
O lokalizacje obie firmy starają się jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Jak podały, wkrótce złożą kolejne wnioski o następne obszary. W ramach drugiej fazy rozwoju offshore rząd planuje rozdzielić 11 lokalizacji, na których mogą powstać farmy wiatrowe o mocy do 11 GW. Aukcje na kontrakty różnicowe dla mających na nich powstać farm planowane są na lata 2025 i 2027.
Jak mówi prezes ZE PAK Piotr Woźny, budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonej transformacji, i firmy i całej Polski. „Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczone zasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych ze Wschodu” – podkreślił Woźny, cytowany w komunikacie spółek.
Według wiceprezesa Orsted Rasmusa Errboe, dzięki rozszerzeniu skali prowadzonej działalności w Polsce, duńska firma będzie mogła jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej gospodarki. „M.in. poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, a także szkolenie górników jako część wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie kluczem do napędzania transformacji energetycznej” – wyjaśnił Errboe.
Jak przypomniano, wśród wspólnych inicjatyw ZE PAK i Orsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki wycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji. ZE PAK – największy prywatny producent energii elektrycznej w Polsce – planuje stopniowo wycofywać swoje aktywa produkcyjne, oparte o węgiel brunatny, i zakończyć produkcję energii z węgla brunatnego do końca dekady.
Duński Orsted, obok partnerstwa z ZE PAK, inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. W ramach joint venture obie firmy wybudują 2,5 GW mocy wiatrowych na Bałtyku. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji – Baltica 3 o mocy do 1 GW zacznie wytwarzać energię około 2026 r., etap drugi – Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW – około 2027 r.
Będzie aktualizacja dokumentu PEP 2040
W aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. chcemy wskazać m.in. rolę małych reaktorów jądrowych i większego udziału odnawialnych źródeł – przekazała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dokument ma odpowiadać też wyzwaniom energetycznym wynikających z wojny na Ukrainie.
Szefowa resortu klimatu i środowiska w rozmowie z PAP poinformowała o elementach aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 (PEP2040). Chodzi m.in. o wpisanie do tego dokumentu roli małych reaktorów jądrowych, większego udziału odnawialnych źródeł energii, a także kwestii modernizacji małych bloków węglowych, które mają wspierać system elektroenergetyczny.
PEP2040 to dokument wymagający aktualizacji. Już teraz wiemy, że będziemy mieli więcej odnawialnych źródeł energii. Sama fotowoltaika przerosła nasze oczekiwania i na pewno przekroczymy cele zakładane na 2030 r. Do tego dochodzą jeszcze lądowa i morska energetyka wiatrowa – powiedziała minister Moskwa.
PEP240 zakłada, że w 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc. − nie mniej niż 32 proc. w produkcji energii elektrycznej, 28 proc. w ciepłownictwie, 14 proc. w transporcie. W 2030 r. energetyka wiatrowa na morzu, czyli offshore ma osiągnąć moc zainstalowaną na poziomie 5,9 GW, a w 2040 – 11 GW. W przypadku fotowoltaiki to moc zainstalowana ma w 2030 r. wynieść ok. 5-7 GW, a w 2040 – 10-16 GW.
W obecnym dokumencie nie ma też w ogóle mowy o SMR-ach i MMR-ach, które mają odegrać znaczną rolę w zaopatrywaniu w energię dużych zakładów przemysłowych. Obecnie pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi, które dotyczyć będą mikro i małych reaktorów jądrowych – dodała minister.
SMR-y i MMR-y to małe modułowe reaktory jądrowe, w które w najbliższych latach mają zamiar inwestować KGHM oraz PKN Orlen. W połowie lutego miedziowa spółka podpisała umowę z amerykańską firmą NuScale Power ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Z kolei w grudniu ub.r. PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych. Na początku marca UOKiK wyraził zgodę na utworzenie dedykowanej spółki.
Zdaniem minister Anny Moskwy, dotychczasowa strategia w zbyt małym stopniu mówi też o hydroenergetyce. Dlatego w aktualizacji będzie mowa o rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych i małych elektrowniach wodnych.
Przyglądamy się również stabilnym źródłom. Zgodnie z umową społeczną przewidujemy powolne ograniczanie wykorzystania węgla, ale w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie musimy się przyjrzeć harmonogramowi wyłączania niektórych małych bloków węglowych. Rozmawialiśmy już w tej sprawie ze spółkami energetycznymi i będziemy chcieli przedłużać żywotność niektórych bloków węglowych poprzez ich modernizację. To przy rosnącej ilości odnawialnej energii pozwoli też stabilizować system – dodała Anna Moskwa.
Chodzi o bloki węglowe klasy 200 MW, które mogą jeszcze przez lata stanowić ważną część krajowego systemu elektroenergetycznego. W Polsce funkcjonuje blisko 50 takich bloków na węgiel kamienny i brunatny. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informowało niedawno o zakończeniu programu „Bloki 200+”, w którym opracowano technologie, które pozwolą synchronizować pracę bloków energetycznych klasy 200 MW w systemie korzystającym z OZE. W trzeciej fazie programu wzięło udział trzech wykonawców, w tym konsorcja Rafako i Polimeksu. W ubiegłym tygodniu Tauron informował o zakończeniu modernizacji 200 MW bloku na węgiel w Elektrowni Jaworzno III.
Przyjęta w ub.r. przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku ma trzy główne obszary – sprawiedliwą transformację, budowę równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrą jakość powietrza.
Za globalną miarę realizacji celu PEP2040 przyjęto takie wskaźniki jak: nie więcej niż 56 proc. węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r., a w 2040 r. – do 28 proc. To scenariusz niskich cen uprawnień do emisji CO2. W przypadku realizacji ścieżki wysokich cen, udział węgla w produkcji prądu ma być niższy: 37 proc. w 2030 r. i 11 proc. w 2040 r.
PEP zakłada też wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. oraz wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz zużycia energii pierwotnej z 2007 r.
Paweł Majewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG
Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA informuje, że 25 marca 2022 roku pan Paweł Majewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG ze skutkiem na dzień 8 kwietnia 2022 roku.
Paweł Majewski był prezesem PGNiG od 10 listopada 2020 r. Wcześniej, od 2 lutego 2020 r. był prezesem Grupy Lotos.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to spółka giełdowa, zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 15 marca 2022 r. Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.