Kolejny tydzień marca jest już za nami. Zbliżamy się do połowy marca. Sektor energetyczny wciąż jest niestabilny i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie coś miało się zmienić.
Azerbejdżan zwiększy dostawy gazu do Europy
– Dostawy gazu z Azerbejdżanu do Europy w 2022 roku wzrosną o 11 procent, do 9,1 mld m sześc. – powiedział minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov podczas konferencji w Antalyi.
Pod koniec 2020 roku Azerbejdżan rozpoczął eksport surowca Gazociągiem Transadriatyckim (TAP) do Europy. W 2021 roku dostawy gazu do Włoch, Grecji i Bułgarii wyniosły 8,2 mld m sześc.
Minister Parviz Shahbazov zaznaczył, że zasoby gazu w kraju, istniejąca infrastruktura oraz zainteresowanie różnych krajów surowcem wymuszają rozbudowę Południowego Korytarza Gazowego, którego integralną częścią jest właśnie TAP. – Czas zacząć działać w tym kierunku – powiedział.
Południowy Korytarz Gazowy ma długość 3,5 tys. km, rozciąga się od Baku do południowych Włoch przez Gruzję, Turcję, Grecję i Albanię. Jest to zintegrowany system rurociągów, który obejmuje, oprócz TAP, gazociągi Kaukazu Południowego i Transanatolii. Jego pojemność to 16 miliardów metrów sześciennych gazu. Podaje portal BiznesAlert.pl
Unia grozi sankcjami Rosji i czeka na opinię w sprawie członkostwa Ukrainy. Polska chce embargo
Jak czytamy na portalu BiznesAlert.pl, przywódcy Unii Europejskiej w Wersalu uznali aspiracje europejskie Ukrainy i zagrozili Rosji kolejnymi sankcjami za atak. Polacy domagają się jak najszybszego embargo na gaz, ropę oraz węgiel rosyjskie.
Wzywamy do natychmiastowego zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów jądrowych Ukrainy przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – orzekli przywódcy Unii Europejskiej na szczycie w Wersalu. – Przyjęliśmy istotne sankcje i jesteśmy gotowi szybko wprowadzić kolejne sankcje.
Prezydent Ukrainy złożył wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Rada szybko podjęła działanie i zwróciła się do Komisji o przedłożenie opinii w sprawie tego wniosku zgodnie ze stosownymi postanowieniami Traktatów. W oczekiwaniu na tę opinię i bez zbędnej zwłoki będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasze partnerstwo, aby wspierać Ukrainę na jej europejskiej drodze. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny.
– Unia Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby już teraz uniezależnić się od rosyjskich paliw i surowców używanych do ich produkcji, a także infrastruktury przesyłowej. Powinniśmy uwolnić się od zależności od importu z Rosji tak szybko jak to możliwe – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Polska ma się domagać embargo na import gazu, ropy, węgla i paliw z Rosji.
Ceny energii na rynku spot wyraźnie spadły
O ile w poprzednich miesiącach ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii systematycznie rosły, o tyle luty okazał się pierwszym miesiącem od dłuższego czasu, w którym średnia cena energii spadła zarówno w kontraktach terminowych jak i na rynku spot. Przerwany został tym samym trend, który wywindował ceny energii na krajowym rynku hurtowym do rekordowych poziomów.
Towarowa Giełda Energii poinformowała, że w lutym średnia cena energii na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się na poziomie 525,89 zł/MWh, co oznacza spadek o 141,01 zł/MWh w porównaniu do średniej ceny ze stycznia 2022 r.
W styczniu średnia cena na Rynku Dnia Następnego wyniosła 666,90 zł/MWh i był to spadek o 163,08 zł/MWh w porównaniu do ceny z grudnia 2021 r.
Średnia cena energii na rynku RDN w całym 2021 roku ukształtowała się na poziomie 401,17 zł/MWh, i był to wzrost aż o 191,06 zł/MWh względem ceny z roku 2020.
Spadek ceny energii w lutym został odnotowany również w kontraktach terminowych. Średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2023 (BASE_Y-23) wyniosła w lutym 2022 roku 618,30 zł/MWh, co stanowiło spadek o 8,87 zł/MWh względem analogicznej ceny tego kontraktu we wcześniejszym miesiącu.
W pierwszym miesiącu tego roku cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2023 (BASE_Y-23) wyniosła 627,17 zł/MWh, co stanowiło wzrost o 56,26 zł/MWh względem średniej ceny z grudnia 2021 r.
W całym 2021 roku na rynku terminowym średnioważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2022 (BASE_Y-22) wyniosła 384,16 zł/MWh i była wyższa aż o 152,29 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań kontraktu BASE_Y-21 w roku 2020.
Wolumen obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w lutym 2022 r. 15 501 498 MWh, co oznacza spadek o 8,3 proc. w stosunku do lutego 2021 r. Obrót energią w lutym był jednak wyraźnie wyższy niż odnotowany w pierwszym miesiącu tego roku.
W styczniu 2022 r. wolumen obrotu energią elektryczną na TGE osiągnął poziom 12 685 538 MWh, co oznaczało wzrost o 1,7 proc. w stosunku do stycznia 2021 r.
Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w całym ubiegłym roku 225 174 640 MWh, co oznaczało spadek o 7,4 proc. w stosunku do roku 2020. Rekordowy był natomiast wolumen na rynku spot, który wyniósł 36 242 857 MWh (wzrost o 4,0 proc. r/r).
W tym roku obroty na Rynku Dnia Bieżącego wyniosły 2 350 686 MWh i o 11,3 proc. przekroczyły rekordowy do tej pory wolumen z roku 2020. Rekord został ustanowiony także na Rynku Dnia Następnego, na którym obroty wyniosły 33 892 171 MWh – oznaczało to wzrost o 3,5 proc. w stosunku do obrotów na RDB w roku 2020 oraz o 151,6 GWh (+0,4 proc.) względem obrotów z rekordowego do tej pory roku 2019.
Inaczej wyglądała w ubiegłym roku sytuacja na rynku terminowym, na którym obroty osiągnęły poziom 188 931 783 MWh i okazały się niższe o 9,3 proc. w porównaniu z obrotami na rynku terminowym odnotowanymi w roku 2020. Czytamy w gramwzielone.pl
Moskwa: dostawy gazu są realizowane bez zakłóceń
„Zapasy gazu w Polsce są na wystarczającym poziomie, a dostawy są obecnie realizowane bez zakłóceń. Skutecznie prowadzona od kilku lat dywersyfikacja źródeł dostaw tego surowca pozwala Polakom czuć się bezpiecznie” – napisała w piątek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska.
Jak podaje energetyka24.pl, niedawno szefowa MKiŚ mówiła, że Polska jest gotowa podjąć decyzję o rezygnacji z rosyjskich surowców energetycznych.
Premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w trakcie dwudniowego nieformalnego szczytu przywódców Unii Europejskiej w Paryżu odpowiadał na pytania dziennikarzy, powiedział, że w tym roku zostanie ukończony gazociąg bałtycki i da on Polsce wraz z terminalem LNG niezależność od rosyjskiego gazu. Przypomniał też, że Polska wiele razy ostrzegała Europejską Partię Ludową oraz Niemcy przed rosyjskim szantażem i przed promowaniem Nord Stream i Nord Stream 2. Dodał jednak, że nie wszystkie kraje UE chcą rezygnować z gazu z Rosji.
„Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz. Akurat przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w ostatnich miesiącach zrobiła bardzo wiele, aby zwiększyć niezależności Europy od rosyjskiego gazu, pozyskując gaz z Kataru, z Algierii, z USA, z wielu różnych źródeł. I wierzę, że te kroki doprowadzą do tego, że będziemy mogli odłączyć tlen od rosyjskiej machiny wojennej i będziemy mogli się uniezależnić od rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy” – powiedział premier.
Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.
Ukraina przywróciła zasilanie Czarnobyla. Apeluje o strefę zdemilitaryzowaną wokół niego
Minister energetyki Ukrainy Herman Galuszczenko poinformował na Facebooku o ponownym przyłączeniu elektrowni jądrowej Czarnobyl do sieci elektroenergetycznej Ukrainy.
– Dzięki niezwykłemu wysiłkowi Ukrenergo nasi technicy jądrowi i elektrycy byli w stanie przywrócić zasilanie do Czarnobyla przejętego przez rosyjskich okupantów – napisał minister Galuszczenko. Zapewnił, że systemy chłodzenia obiektu będą obecnie pracować normalnie bez potrzeby ingerencji z zewnątrz.
Ukraińcy ostrzegali, że pomoc proponowana przez Białoruś zaangażowaną w inwazję Rosji na Ukrainie po stronie Moskwy, może stać się pretekstem do prowokacji i oskarżenie Kijowa o stwarzanie zagrożenia skażeniem nuklearnym. – Jeszcze raz apeluję do Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o pomoc przy ochronie naszych elektrowni jądrowych. Jest teraz niezwykle ważne, aby zmusić wroga do opuszczenia elektrowni w Czarnobylu i stworzenia strefy zdemilitaryzowanej o promieniu 30 km dookoła tego obiektu – apelował minister.
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu pracuje obok sarkofagu, w którym ukryty jest wrak obiektu, który w latach 80. XX wieku uległ awarii, która spowodowała skażenie radioaktywne w Europie.