Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Wraz z końcem tygodnia zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzeń ze świata energetyki.

Jest propozycja ustawy sankcjonującej Nord Stream 2

Republikanie proponują nową ustawę o sankcjach wobec Rosji o wiele mówiącej nazwie NYET (czyt. Niet, jak nie po rosyjsku). Zawiera ona obowiązkowe sankcje wobec Nord Stream 2 wobec groźby ataku na Ukrainę, które mogłyby zostać wprowadzone uprzednio.

Partia Republikańska przedstawiła za pośrednictwem senator Shelley Moore Capito z Wirginii Zachodniej oraz senatora Jima Rischa z Idaho propozycję ustawy o nazwie Never Yielding Europe’s Territory (NYET), którą można tłumaczyć na: „Nigdy nie ustępujemy w sprawie terytorium europejskiego”.

Ustawa NYET to propozycja sankcji wobec Rosji prowadzących do natychmiastowego zatrzymania projektu Nord Stream 2 oraz obostrzeń wobec podmiotów zaangażowanych w jego realizację. – Przed inwazją sankcje byłyby zawieszone do czasu, dopóki rząd niemiecki zawiesza procedurę certyfikacji – piszą autorzy ustawy. Chodzi o proces niezbędny do umożliwienia dostaw gazu zawieszony teraz przez Niemcy. NEYT to także propozycja sankcji wobec banków rosyjskich oraz takich, które kontynuują z nimi współpracę, a także współpracowników prezydenta Wladimira Putina.

Ustawa wprowadza także wsparcie dla Ukrainy w postaci 500 mln dolarów finansowania wojskowego, stworzenia Funduszu Obrony Ukrainy, uruchomienia programu pożyczkowo-wypożyczającego lend-lease znanego z czasów II Wojny  Światowej. Akt zakłada również podwojenie ilości ćwiczeń wojskowych USA w Europie, stworzenie programu Departamentu Stanu mającego wspierać zdolności obronne sojuszników Ameryki w Europie oraz zwiększenie środków na walkę z dezinformacją, w tym poprzez rozwój Radia Wolna Europa.

Póki co jednak nie ma zgody między Republikanami a Demokratami w sprawie nowych sankcji, przez co parlament amerykański przyjął jedynie rezolucję potępiającą gromadzenie wojska rosyjskiego na granicach Ukrainy. Autorzy ustawy republikańskiej przekonują, że ewentualny atak Rosji przysporzyłby większości parlamentarnej tej propozycji.

Saudyjczycy odmówili Amerykanom. Nie chcą zmian w porozumieniu naftowym

Arabia Saudyjska poinformowała, że nie będzie produkować większej ilości ropy i nie chce wprowadzać zmian w porozumieniu naftowym. To odpowiedź na wezwanie ze strony Amerykanów, którzy chcieli zwiększenia poziomu wydobycia, co miałoby doprowadzić do złagodzenia wysokich cen surowca.

Grupa OPEC+ odrzuciła żądania prezydenta USA Joe Bidena, który wnioskował do Arabii Saudyjskiej o jak najszybsze zwiększenie wydobycia ropy. Kartel utrzyma miesięczne podwyżki – poinformował The Wall Street Journal.

W środę odbyło się forum energetyczne w Rijadzie, podczas którego saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman odrzucił wezwanie do pompowania większej ilości ropy. Stwierdził, że renegocjacja kwot wśród członków OPEC grozi nieprzewidywalnymi zmianami na rynkach ropy.

Administracja Bidena wysłała delegację, która miała omówić szereg kwestii, włącznie z trwającą wojną w Jemenie i dostawami energii. Rzecznik prasowy Białego Domu Jen Psaki nie udzieliła więcej informacji na temat spotkania.

Baryłka ropy kosztuje obecnie około 95 dolarów, co stanowi najwyższą cenę od ośmiu lat. Amerykanie podają, że aktualna średnia cena za galon benzyny w USA kosztuje około 3,50 dolarów. Oznacza to 40-procentowy wzrost w porównaniu do zeszłego roku.

Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE z rozwiązaniami dla programów parasolowych

Podczas 37. posiedzenia Senatu RP odbyło się głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o OZE, który wprowadza tzw. poprawkę samorządową. Zmiany mają umożliwić samorządom dokończenie realizacji programów parasolowych związanych z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

16 lutego Senat przyjął ustawę o OZE z dnia 27 stycznia 2022 r. bez poprawek. Ustawa umożliwia zakończenie realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego rozpoczętych projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Obecnie ponad 840 gmin realizuje programy parasolowe, które mogą objąć nawet 94 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych w skali całego kraju. W nowelizacji zaproponowano, by osoba, która zawarła umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie do 31 marca 2022 roku i złożyła wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 21 grudnia 2023 roku, będzie mogła dokonywać rozliczenia energii na dotychczasowych zasadach systemu opustu.

Ustawa została praktycznie jednogłośnie przyjęta przez Senat – za przyjęciem było 98 senatorów, nie głosowały dwie osoby. Teraz dokument trafi do podpisu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla branż energochłonnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych – poinformowano w piątek na stronie prezydenta. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje podniesienie limitu wypłat na rekompensaty finansowane z Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji w związku z prognozowanymi zwiększonymi wpływami tego Funduszu. Trafia na niego 25 proc. przychodów z wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, pomniejszonych o wydatki na dodatki osłonowe.

W latach 2022−2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł. Zakładane w projekcie roczne limity wydatków to w 2022 r. niecałe 1,77 mld zł, w 2023 r. niespełna 4,19 mld zł.

Najwyższe wydatki prognozuje się w latach 2029 i 2030 – po ponad 5,6 mld zł. Regulacja zakłada zmianę formuły obliczeń maksymalnej kwoty rekompensaty.

Zamiast wartości referencyjnych będą do nich użyte dane rzeczywiste z roku kalendarzowego, za który są przyznawane rekompensaty. Wprowadza możliwość zwiększenia pomocy w przypadku przedsiębiorstw, w których intensywność pomocy w wysokości 75 proc. jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed ryzykiem ucieczki emisji. Intensywność pomocy względem kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 100 proc.

Zmianie ulega lista sektorów i podsektorów energochłonnych uprawnionych do otrzymania rekompensat zgodnie z nowymi wytycznymi KE z września 2020 r. Na ich mocy część sektorów utraci prawo do ubiegania się rekompensaty, natomiast wsparciem objęta zostanie całość zużycia energii elektrycznej, niezależnie od źródła jej pochodzenia. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi z możliwości wliczania do rekompensat wyłączona była autoprodukcja.

PGG zmniejszy wydobycie węgla o połowę w ciągu najbliższych 13 lat

W perspektywie najbliższych 12-13 lat Polska Grupa Górnicza (PGG), która w tym roku dostarczy na rynek ponad 23 mln ton węgla kamiennego, zmniejszy wydobycie tego surowca o połowę – wynika z informacji spółki, od lutego korzystającej z budżetowego wsparcia na redukcję zdolności produkcyjnych.

„Zgodnie z harmonogramem wynikającym z Umowy społecznej dla górnictwa, szacujemy, że za 12-13 lat poziom wydobycia będzie mniej więcej o połowę mniejszy w stosunku do dnia dzisiejszego” – powiedział w piątek dziennikarzom prezes PGG.

Jak ocenił, ewentualne korekty wielkości wydobycia w poszczególnych latach mogą wynikać z otoczenia rynkowego – np. wielkości zapotrzebowania na węgiel ze strony gospodarstw domowych czy ciepłownictwa, nie zmienia to jednak zasadniczego kierunku, jakim jest redukcja zdolności produkcyjnych i stopniowe odchodzenie od węgla w energetyce.

Przed tygodniem największa górnicza spółka otrzymała z budżetu państwa 400 mln zł tytułem dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych – to pierwsza transza środków, wypłacanych dzięki nowelizacji ustawy górniczej, ustanawiającej system publicznego wsparcia dla górnictwa. Wkrótce firma będzie wnioskować o kolejną transzę, jednocześnie rozliczając wydatkowanie poprzedniej.

Środki z dotacji – tłumaczył w piątek prezes PGG – wydawane są mniej więcej po połowie na bieżące potrzeby spółki związane m.in. z zakupami usług i materiałów do produkcji oraz na wynagrodzenia 36,5-tysięcznej załogi. Szczegółowy mechanizm wyliczania dopłat zawarty jest w rozporządzeniu resortu aktywów państwowych.

Rogala nie skomentował podawanych podczas parlamentarnych prac nas ustawą informacji, według których w tym roku PGG może liczyć w sumie na ponad 5 mld zł wsparcia, a łącznie do końca 2031 roku – ok. 20,7 mld zł. Prezes poinformował, iż miniony rok – według wstępnych danych – Grupa zamknęła stratą netto rzędu 700-800 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży węgla w wysokości 7,6 mld zł. Kopalnie spółki wydobyły ponad 23 mln ton węgla, a wielkość sprzedaży przekroczyła 24 mln ton.

Prezes PGG potwierdził, iż trwają ostatnie przygotowania do złożenia w Komisji Europejskiej wniosku notyfikacyjnego dotyczącego pomocy dla górnictwa. Pytany o perspektywę zwrotu otrzymanej pomocy, gdyby Komisja ostatecznie nie zgodziła się na proponowane przez Polskę rozwiązania, Rogala wyraził przekonanie, że Komisja przyjmie argumenty strony polskiej.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5