Najważniejsze wydarzenia miesiąca

podsumowanie wydarzeń miesiąca

Czerwiec dobiega końca. W sektorze energetycznym działo się niezwykle dużo, przygotowaliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia tego miesiąca, do których zapoznania się serdecznie zapraszamy.

Premier potwierdza, że będzie podatek od samochodów spalinowych w ramach KPO

Jak podaje BiznesAlert.pl Premier RP zapowiedział wdrożenie kamienia milowego w postaci obciążeń dla właścicieli samochodów spalinowych mających zachęcić do porzucenia paliw kopalnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Wszelkie zmiany związane z Krajowym Planem Odbudowy wiążą się z poprawą naszego klimatu, a więc transformacja energetyczna jest jednym z głównych elementów tego programu. Wszystko co będzie służyło poprawie efektywności energetycznej. Samochody spalające mniej będą miały preferencje – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Jeden z kamieni milowych do realizacji w ramach KPO to podwyższenie opłaty rejestracyjnej za samochody spalinowe do 2024 roku, wprowadzenia stref niskoemisyjnych w największych miastach do 2025 roku oraz wprowadzenia podatku od takich aut do 2026 roku. – Chcemy jak najszybciej odciąć się od surowców z Rosji. To ropa i gaz. Chcemy też uniezależnić się od wszystkich paliw kopalnych, by nie płacić za nie wysokich cen – wyliczał premier.

USA mogą znów spróbować rozbić sojusz naftowy Arabii i Rosji

Arabia Saudyjska stanowi obecnie jeden z kluczowych aspektów międzynarodowej rozgrywki politycznej związanej z handlem ropą. Wojna Rosji z Ukrainą całkowicie zmieniła dotychczasowy układ handlu ropą.

Jak podaje BiznesAlert.pl, demokraci wezwali prezydenta USA Joe Bidena do odbudowy relacji z Arabią Saudyjską oraz wycofania jej z porozumienia naftowego OPEC +. Inicjatywa Kongresmenów ma na celu docelowe obniżenie cen paliw na stacjach poprzez zwiększenie wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej, kosztem wyjścia z porozumienia OPEC +.

Polepszenie relacji między USA a Arabią Saudyjską, które uległy pogorszeniu po oskarżeniu Saudów przez USA o zabójstwo dziennikarza Dżamala Haszokdżiego oraz nieoficjalna zapowiedź wizyty prezydenta USA w Arabii mogłyby wpłynąć na zmianę dotychczasowego układu związanego z ropą.

Kraje OPEC+, wśród których najwięksi producenci to Arabia i Rosja, zgodziły się na dodatkowe zwiększenie podaży poprzez podniesienie kwoty miesięcznej podwyżki wydobycia z 400 do 432 tysięcy baryłek dziennie, ale warto przypomnieć, że Rosjanie się z niej nie wywiązują, a wręcz obniżają wydobycie, częściowo przez problemy wywołane sankcjami zachodnimi utrudniającymi sprzedaż ropy poza Zachodem za atak na Ukrainę, ale także ze względu na embargo unijne, mające zakazać dostaw morskich do końca roku.

Rosjanie nie mogą się wywiązać z układu OPEC+, więc Amerykanie oraz inni z Zachodu mogą potencjalnie przekonać Saudyjczyków do zwiększenia wydobycia ropy czytamy na BiznesAlert.pl.

Trzy tony za 996 złotych każda na dom. Rząd wprowadza cenę gwarantowaną węgla

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła na konferencji plan wsparcia na rzecz wsparcia zakupów węgla w dobie kryzysu energetycznego. Cena gwarantowana węgla dla gospodarstw domowych, spółdzielni i wspólnot. Cena gwarantowana w programie to 996,60 zł za tonę. Będą przysługiwały trzy tony na dom.

Została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku – ujawniła minister klimatu na konferencji prasowej. – Na dziś dużym wyzwaniem jest podaż węgla. Ten węgiel płynie z różnych państw, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie. Często jest to węgiel droższy od tego na naszym rynku. Poza zwiększeniem wydobycia i wsparciem klientów indywidualnych jest węgiel importowany. Żeby wyrównać ceny dla tych mniej zamożnych, bo węglem palą mniej zamożne gospodarstwa, co widać po ewidencji budynków i dodatku osłonowym. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które ten węgiel do Polski importują. Cena gwarantowana to 996,60 złotych. To średnia Głównego Urzędu Statystycznego za zeszły rok i porównywalna do ceny węgla z polskiego wydobycia, w tym Polskiej Grupy Górniczej – mówiła minister klimatu.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Francji

Jak poinformowała na Twitterze agencja AFP, Rosja wstrzymała dostawy gazu gazociągami do Francji. Przepływy miały stanąć 15 czerwca. Państwo Władimira Putina odpowiadało dotychczas za 17% importu francuskiego gazu i było drugim największym dostarczycielem tego surowca po Norwegii..

Rosja od początku bieżącego tygodnia obniża dostawy gazu do szeregu europejskich państw. Dotknęło to już Austrii, Czech i Niemiec.

W czwartek 16 czerwca rosyjski ambasador przy UE Władimir Cziżow powiedział, że przesył gazu przez rurociąg Nord Stream może zostać wstrzymany ze względu na problemy techniczne.

PGNIG uruchomiło nową kopalnie ropy naftowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim. Obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie.

Złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to ok. 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości ok. 130 mln m sześciennych.

–Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o ok. 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd, po doprowadzeniu do parametrów handlowych, trafia do sprzedaży.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5