Energetyczne podsumowanie tygodnia 9-15 stycznia 2023 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Zapraszamy na cotygodniowe energetyczne podsumowanie najciekawszych wydarzeń z Polski i ze świata. A w nim:

  • Rząd ułatwi inwestycje w atom w Polsce
  • ustawa odległościowa wyjęta z zamrażarki
  • japońsko-amerykańska współpraca atomowa
  • ochrona dla odbiorców ciepła systemowego
  • Belgia wydłuża czas działania swoich reaktorów jądrowych

Rząd ułatwi inwestycje w atom w Polsce

W piątek Sejm przyjął ustawę dotyczącą przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Celem nowego prawa ma być usprawnienie formalno- prawnej strony procesu inwestycyjnego w polskim sektorze atomowym.

Ustawa ma przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce i zmniejszyć koszty jej realizacji. Projekt z poprawkami został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Ze 452 posłów biorących udział w głosowaniu, jedynie 3 zagłosowało przeciw i 3 wstrzymało się od głosu.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Ustawa odległościowa wyjęta z zamrażarki

Tego samego dnia posłowie zajęli się ustawą odległościową związaną z rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce. Projekt ustawy przyjęty w lipcu został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.

W kwestii zasady 10H słyszeliśmy już dziesiątki obietnic, zatem z dalszymi wnioskami warto poczekać, aż usłyszymy konkrety. Więcej dowiemy się na następnym posiedzeniu sejmu 25 stycznia.

Źródło: green-news.pl [czytaj więcej]

Japońsko-amerykańska współpraca atomowa

Japoński rząd coraz bardziej pokazuje, że energia jądrowa wraca do łask. W poniedziałek miało miejsce spotkanie przedstawicieli kraju Kwitnącej Wiśni z przedstawicielami USA w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie rozwijania technologii jądrowej.

Oba kraje zamierzają skupić się na rozwijaniu technologii reaktorów lekkowodnych oraz SMR (Small Modular Reactor). Wszystkie te działania – zgodnie ze stanowiskiem Japonii i USA – mają otwierać drogę do dekarbonizacji społeczeństw za pomocą większego udziału energii jądrowej.

Źródło: Asian News Network [czytaj więcej]

Ochrona odbiorców ciepła systemowego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała rozwiązania mające na celu ochronę odbiorców ciepła systemowego. Rząd ma przygotować pakiet legislacyjny, który ograniczy podwyżki ciepła i zapewni rekompensaty dla spółek z sektora ciepłowniczego.

Ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego mają być teraz ustalane w oparciu o cenę z września 2022 roku, powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40%.

Źródło: Rzeczpospolita [czytaj więcej]

Belgia wydłuża czas działania swoich reaktorów jądrowych

Chodzi o reaktory Doel 4 oraz Tihange 3, które miały zostać permanentnie wygaszone w roku 2025. Dzięki porozumieniu pomiędzy Belgią i Engie – Francuską spółką energetyczną – czas działania tych elektrowni zostanie wydłużony o 10 lat.

Warto dodać, że negocjacje w tej sprawie toczone były już od marca 2022 roku, teraz jednak udało się osiągnąć ostateczne porozumienie pomiędzy stronami.

Dzięki temu możemy rozpocząć prace nad wydłużeniem pracy już jutro – powiedział na konferencji prasowej premier Belgii Alexander De Croo.

Źródło: Reuters [czytaj więcej]

Jakub Kostka

Jakub Kostka

członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”