Co wydarzyło się w drugim tygodniu lutego? Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie najważniejszych informacji ze świata energetyki!
Poprawka Suskiego już po głosowaniu
W środę odbyło się głosowanie Sejmu, w którym w kontrowersyjnym głosowaniu przeszła poprawka Marka Suskiego. Oznacza to, że minimalna odległość nowych farm wiatrowych od zabudować wynosić będzie teraz 700 metrów.
Nowe przepisy nie spotkały się z entuzjazmem branży OZE, która wnioskowała o odległość wynoszącą 500 metrów. Pozostałe 13 poprawek zgłoszonych przez opozycję zostało odrzuconych.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Spór o koncesje wiatrowe offshore
Zagraniczni inwestorzy w polski offshore po raz kolejny musieli obejść się smakiem. Kolejne postępowania wygrała PGE, a przegrały koncerny RWE i SSE Renewables. PGE wygrała wszystkie dotychczasowe 4 postępowania. 6 obszarów czeka jeszcze na rozstrzygnięcie.
Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]
Interwencja Rządu w czasie kryzysu energetycznego
9 lutego rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dla przemysłów energochłonnych. Obejmuje ono dotacje do kosztów energii, a kwota dostępnych pieniędzy wyniesie aż 5 miliardów zł. Rząd przewiduje, że ze wsparcia skorzysta 1000 firm. Operatorem programu jest NFOŚiGW.
Źródło: Energia RP [czytaj więcej]
Rosyjski budżet osłabiony przez unijne sankcje
Moskwa – nie chodzi o polską minister klimatu i środowiska – staje przed dużym wyzwaniem. Rosja musi zbalansować straty wynikające z malejącego eksportu surowców energetycznych i sięga w tym celu po kolejne metody.
Teraz Kreml rozważa wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków. Zostałby on nałożony na duże korporacje i koncerny. Jak zareaguje rosyjska gospodarka?
Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]
Wsparcie dla węgla do 2025 roku
Polska oczekuje wydłużenia rynku mocy dla elektrowni węglowych aż do 2025 roku. Krok ten może być powodem sporu z unijnymi instytucjami.
Portal WysokieNapiecie.pl dotarło do przesłanych do Brukseli dokumentów polskiego rządu. Polska będzie chciała jak najdłuższego utrzymania opłacalności nierentownych jednostek węglowych. To efekt długotrwałych zaniedbań, które narażają obecnie polskie bezpieczeństwo energetyczne. Komisja Europejska będzie naciskała na Polskę, aby ta zainwestowała więcej w OZE.
Źródło: WysokieNapięcie.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu