Energetyczne podsumowanie tygodnia 30 stycznia – 5 lutego 2023 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Niemiecka inicjatywa w Ameryce Południowej

W dniach 28-31 stycznia odbyła się podróż kanclerza Niemiec – Olafa Scholza – po krajach Ameryki Południowej. Niemiecki szef rządu odwiedził trzy najpotężniejsze gospodarki tego regionu: Argentynę, Brazylię i Chile.

Niemcy zamierzają zawrzeć z tymi krajami porozumienia, dzięki którym zabezpieczą dostawy kluczowych surowców dla swojej gospodarki, w szczególności dla sektora energetycznego. Chile, Argentyna i Brazylia to jedni z największych dostawców żelaza, stali, miedzi i litu na świecie. Te surowce są kluczowe dla przemysłu energetycznego, w tym rynku elektrycznych samochodów.

W ten sposób Niemcy zamierzają podważyć chińską dominację na rynku przetwórstwa surowców energetycznych.

Źródło: DW [czytaj więcej]

Ambitne słowa Daniela Obajtka o przyszłości atomu

Orlen ma w planach stać się atomową potęgą do roku 2038 – zadeklarował Daniel Obajtek. Te słowa można było usłyszeć podczas konferencji, która odbyła się po podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy PKN Orlen a politechnikami wszystkich największych polskich miast. Na mocy zawartego porozumienia powstać ma nowy kierunek studiów – energetyka jądrowa.

Orlen ma w planach wybudować aż 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach. Ma to być najbardziej ambitne przedsięwzięcie energetyczne w Europie. Właśnie w tym celu polskie politechniki mają utworzyć studia o profilu nastawionym bezpośrednio pod atom. Prezes Orlen stwierdził, że „nauka musi iść równo z biznesem”.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Miażdżący kryzys energetyczny w RPA

Kryzys energetyczny daje się we znaki Republice Południowej Afryki bardziej niż kiedykolwiek. Ceny prądu osiągnęły bezprecedensową wysokość, dodatkowo rząd wyłącza dostawy prądu na kilka godzin każdego dnia. To sprawia, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej, nie mówiąc już o kosztach codziennego funkcjonowania, są wyższe niż kiedykolwiek. Sytuacja w oczywisty sposób negatywnie odbija się na gospodarce tego kraju.

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa zamierza zwołać nadzwyczajne zebranie Zgromadzenia Narodowego (tamtejszego parlamentu), aby ogłosić narodowy stan klęski. Ma to dać władzy narzędzia aby skuteczniej walczyć z kryzysem.

Źródło: DW [czytaj więcej]

Shell rejestruje najwyższy zyski od 115 lat

Koncern paliwowy Shell osiągnął w 2022 roku olbrzymie dochody w wysokości 40 miliardów dolarów, co jest największym zyskiem od 115 lat, czyli początku istnienia tej spółki. Brytyjski gazowy i paliwowy olbrzym niewątpliwie zyskał po Rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co potępiają brytyjskie partie opozycyjne. Stwierdzają one dodatkowo, że obecny brytyjski rząd pobłażliwie traktuje energetycznych gigantów, co jest politycznie wątpliwe w czasach rosnących rachunków za prąd i cenach paliw.

Downing Street wyraziło zrozumienie dla wzburzenia „nadzwyczajnymi” zyskami spółki, jednak nie przewiduje żadnych działań w zakresie zwiększenia podatku od nadzwyczajnych zysków dla koncernu (windfall tax).

Źródło: BBC [czytaj więcej]

Gdańsk wykształci polskich fizyków i inżynierów jądrowych

Uczelnia Fahrenheita, w ramach której funkcjonuje Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, podpisały umowę współpracy ze Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Na jej mocy gdańskie uczelnie mają otworzyć kierunki, na których kształcić się będą kadry polskiego przemysłu jądrowego. Spółka PEJ oferuje również płatne staże w spółce dla przyszłych studentów. Wszystkie te działania obliczone są na jak najszybsze i jak najlepsze wykształcenie polskich kadr dla przyszłych elektrowni jądrowych.

Jakub Kostka

Jakub Kostka

członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”