Energetyczne podsumowanie tygodnia 23-29 stycznia 2023 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Co wydarzyło się w ostatnim tygodniu stycznia? Zapraszamy na cotygodniowy przegląd najważniejszych informacji ze świata energetyki!

Niespodziewany zwrot w sprawie wiatraków

Zmiany w ustawie odległościowej, która ogranicza budowę lądowych farm wiatrowych, miały zgodnie z oczekiwaniami odblokować potencjał energetyczny wiatraków. Doszło jednak do niespodziewanego zwrotu w podejściu rządu do dotychczasowej propozycji.

Prawo przez lata zakładało możliwość budowy farmy wiatrowej w odległości od zabudowań mieszkalnych wynoszącej 10 całkowitych wysokości turbiny. Spodziewana liberalizacja zakładała zmniejszenie tej odległości do 500 metrów. Niespodziewana poprawka zgłoszona przez przewodniczącego komisji do spraw energii Marka Suskiego zwiększyła dystans do 700 metrów, a propozycja została zaakceptowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i poparta w głosowaniu w Sejmie.

Decyzja naruszyła osiągnięty kompromis i jest elementem zakulisowych gier partyjnych w obozie rządzącym. Branża OZE przyjęła wiadomość z rozczarowaniem. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że nowe prawo obniży potencjał energetyki wiatrowej w Polsce o połowę.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Kolejne wyłączenia bloku w Jaworznie

Rozpoczęły się kolejne mediacje między Tauronem a Rafako w sprawie sporu o blok węglowy w Elektrowni Jaworzno. W międzyczasie doszło do kolejnej awarii wadliwego bloku.

Instalacja wróciła do działania, ale przyszłość sporu między spółkami wciąż jest niejasna. Tauron żąda od Rafako miliardowych odszkodowań. Nie wydaje się jednak, aby sytuacja finansowa spółki pozwalała nawet w teorii na realizację tych zamierzeń.

Źródło: Business Insider [czytaj więcej]

PGE z kolejnym obszarem pod morską farmę wiatrową

Polska Grupa Energetyczna wygrała kolejne postępowanie o lokalizację morskiej farmy wiatrowej. Konkurencyjne spółki nie osiągnęły minimum kwalifikacyjnego.

W przypadku poprzedniego konkursu nie obyło się jednak bez kontrowersji. Jak podaje portal Wysokie Napięcie, od poprzedniej decyzji odwołały się firmy PKN Orlen, Shell i Orsted. Czy protest ponowi się i w tym przypadku?

Źródło: Wysokie Napięcie [czytaj więcej]

Gaz z USA dla Polski

Milion ton LNG z USA do Polski rocznie – to efekt kontraktu podpisanego przez PGNiG oraz amerykańską firmą Sempra. Dostawy będą realizowane z terminalu Port Arthur w Zatoce Meksykańskiej.

Umowa ma duże znaczenie w kontekście zmiany w łańcuchach dostaw spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Orlen chce ograniczyć udział rosyjskiej ropy w Polsce do 10%.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Ogromny park energii odnawialnej w Polsce

Były kierowca wyścigowy Andrzej Lewandowski zrealizuje duży projekt w sektorze odnawialnych źródeł energii. Spółka Lewandpol, której jest właścicielem, pozyskała 866 mln zł na budowę farm fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.

Moce Kleczew Solar&Wind pozwolą na przyłączenie do sieci 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz około 12 MW turbin wiatrowych. To jeden z największych projektów tego typu w naszej częścu Europy.

Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE