Energetyczne podsumowanie tygodnia 20 marca – 26 marca 2023 r.

Przyszłość górnictwa – wydobycie będzie rosnąć, mimo transformacji energetycznej?

Pod ubiegłego tygodnia minister aktywów państwowych – Jacek Sasin – odpowiadał na pytanie dotyczące przejęcia spółki węglowej LW Bogdanka przez Skarb Państwa. Podczas wywiadu wyraził pewność, że w lipcu proces się zakończy, a Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę.

Podczas wywiadu Jacek Sasin podkreślił, że węgiel nadal jest i – co warto podkreślić – jego zdaniem jeszcze długo będzie dominującym źródłem energii w Polsce. Jest to rezultatem obecnego stanu transformacji energetycznej, wahających się cen energii oraz trwającej już od roku wojny w Ukrainie.

Polityk Zjednoczonej Prawicy wyjaśniał, że Skarb Państwa zamierza w ten sposób pozbawić spółki energetyczne „komponentu węglowego”, który uniemożliwia im uzyskanie dofinansowania – a co za tym idzie – drogi rozwoju. Skarb Państwa zamierza zatem skupić w swoim ręku całokształt wydobycia tego surowca, aby „oczyścić” spółki energetyczne. Beneficjentem tych działań w zakresie LW Bogdanka jest koncern Enea.

Wicepremier aktywów państwowych podkreślił intencję utrzymania, a nawet zwiększenia wydobycia węgla w Bogdance w przyszłości. Jednocześnie wskazał, że po skutecznej transformacji Bogdanka może wydobywać też inne surowce..

„Odprawa prosumentów greckich” – Helleński parlament ograniczył maksymalne moce instalacji PV

Odnawialne Źródła Energii pomimo swoich licznych zalet, są wyzwaniem dla sieci przesyłowych. Zwłaszcza tych, które powstawały w ubiegłym wieku, kiedy dominował scentralizowany model budowy sieci. Większy udział OZE oznaczał wiele źródeł o różnej podaży energetycznej w wielu miejscach, co sprawia, że sieci może być przeciążona. Właśnie takie uzasadnienie miał Grecki Parlament, ograniczając maksymalne moce instalacji PV dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Przyjęte rozwiązanie zakłada, że maksymalna moc przydomowej instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć 10 kW. Ten próg jest nieco większy dla właścicieli przedsiębiorstw – wynosi on dla nich 100 kW. Jest to mimo wszystko bardzo drastyczna zmiana, względem wcześniejszej maksymalnej mocy, która osiągać mogła aż do 3 MW.

Grecy nie ukrywają niezadowolenia; w przestrzeni publicznej pojawia się wiele opinii, które nawołują d przywrócenia poprzednich progów, lub przynajmniej zwiększenia obecnych. Przewodniczący Helleńskiej Unii Przemysłowych Odbiorców Energii – Antonis Kantoleon – nawołuje do zwiększenia progu dla przedsiębiorców do 1 MW.

Niezależnie od tego, czy społeczne niezadowolenie i protesty przedsiębiorców wpłyną na decyzję parlamentu – jedno jest pewne. Problem obciążonej sieci jest nie tylko greckim problemem. Dlatego właśnie modernizacja sieci elektroenergetycznych musi postępować równolegle do inwestycji w OZE.

Współpraca Polski i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, postawa Polski doprowadziła do tego, że wzajemne stosunki tych krajów nigdy nie były lepsze. Znajduje to odzwierciedlenie na gruncie politycznym, militarnym, jak również energetycznym.

Współpraca dla bezpieczeństwa energetycznego znajduje odzwierciedlenie w podpisanym pomiędzy polskim GAZ-SYSTEM i ukraińskim Gas Transmission System Operator of Ukraine porozumieniu o wieloletniej współpracy. Dwóch operatorów zobowiązało się do wymiany doświadczeń i wspólnej pracy w celu zapewnienia gazowego bezpieczeństwa dla państw Europy Wschodniej i Środkowej.

W ten sposób współpraca, która rozpoczęła się od wspierania zdestabilizowanej wojną Ukrainy, może w perspektywie najbliższych lat doprowadzić do silnej pozycji środkowo- i wschodnioeuropejskiego rynku gazowego. Prezes GAZ-SYSTEM, Marcin Chludziński, wyraził też nadzieję, że współpraca ta obejmie także biometan i wodór.

Źródła:

  1. Energetyka24 Sasin: Bogdanka dzisiaj wydobywa węgiel, ale w przyszłości sięgnie po inne surowce [Czytaj więcej]
  2. Balkan Green Energy News Greece slashes allowed capacity for prosumers, tightens rules for energy communities [Czytaj więcej]
  3. SuperBiznes GAZ-SYSTEM buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski razem z ukraińskim operatorem gazowym [Czytaj więcej]
Jakub Kostka

Jakub Kostka

członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”