Energetyczne podsumowanie tygodnia 16-22 stycznia 2023 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Zerwane negocjacje pomiędzy Tauronem i Rafako

W poniedziałek fiaskiem zakończyła się próba rozwiązania sporu pomiędzy Tauronem a Rafako. Chodzi tutaj o blok energetyczny elektrowni w Jaworznie o mocy 910 MW, który został wykonany przez Rafako. Tauron zarzuca blokowi energetycznemu wady projektowe, które mają być przyczyną awarii, wykonawca zaś „odbija piłeczkę” i twierdzi, że za awariami bloku stoi niekompetencja pracowników elektrowni oraz dostawy węgla z „wątpliwych źródeł”. Tauron naliczył wykonawcy karę umowną, na co Rafako podjęło decyzję o ogłoszeniu upadłości. Ponoć to również ci drudzy stoją za zerwaniem rozmów.W czwartek strony sporu strony zdecydowały, że mimo poprzednich, nieudanych negocjacji, jeszcze powrócą do rozmów.

Źródło: Wprost [czytaj więcej]

Energetyka jednym z najważniejszych tematów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

W poprzednim tygodniu od 16 do 20 stycznia odbywało się Światowe Forum Ekonomiczne. Wydarzenie prowadzi stowarzyszenie o tej samej nazwie. Na forum zapraszani są przedstawiciele najbogatszych korporacji oraz przywódcy polityczni. Tematami przewodnimi w tym roku są oczywiście wojna i energetyka. Na stronie WEF dowiedzieć się można, że panel energetyczny w dużej mierze poświęcono wodorowi.

Na Forum nie zabrakło Prezydenta Andrzeja Dudy. W wywiadzie dla dziennikarzy oznajmił, że energetyczna część rozmów w Davos będzie poruszała również kwestię atomu.

Źródła: Word Economic Forum [czytaj więcej] oraz Energetyka24 [czytaj więcej]

Uniezależnienie Niemiec do rosyjskiego gazu

Wypowiedź Ministra Finansów RFN rozbrzmiała podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, we Szwajcarii. W swoich słowach uznał, że Rosja w oczywistym celu odcięła Europę od dostaw gazu, jednak Niemcy znaleźli rozwiązanie. Naturalnie nadal są dużym importerem energii, jednak udało im się znaleźć nowe źródło zaspokajania potrzeb.

Źródło: BBC [czytaj więcej]

W marcu ma zostać zawarta polsko-koreańska umowa dotycząca energetyki jądrowej

Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, ogłosił, że już w marcu 2023 roku dojdzie do zawarcia umowy pomiędzy Polską a Koreą. Jej przedmiotem ma być zapowiadana już od miesięcy budowa polskiej elektrowni jądrowej. Obecnie kluczowym tematem negocjacji są kwestie związane z finansowaniem inwestycji. Minister Jacek Sasin deklaruje, że większość finansowana będzie przez polskie podmioty, jednak w najlepszym scenariuszu, Koreańczycy będą mieli finansować aż 49% kosztów.

Źródło: WNP [czytaj więcej]

Polska wyda aż 32 miliardy złotych na modernizację sieci energetycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej, który ma być milowym krokiem w dostosowaniu elektroenergetycznej infrastruktury Polski do osiągnięcia celów Net Zero Emissions by 2050. Plan ma być realizowany w latach 2023-2032. Dotychczas rząd potwierdził, że zawarto już kilka umów o współpracę z polskimi wykonawcami, o łącznej wartości ponad pół miliarda złotych.

Źródło: PolskieRadio24.pl [czytaj więcej]

Jakub Kostka

Jakub Kostka

członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”