Energetyczne podsumowanie tygodnia 15-21 maja 2023 r.

Energetyczne podsumowanie tygodnia 15-21 maja 2023 r.

Zapraszamy na wybór wydarzeń z drugiej połowy maja! Co wydarzyło się w Polsce i na świecie w trzecim tygodniu maja?

OZE rywalizują w Finlandii z atomem

Olkiluoto 3, który po wcześniejszych problemach w kwietniu rozpoczął produkcję energii dla Finlandii, to pierwszy w Europie (drugi znajduje się w Chinach) Europejski Reaktor Ciśnieniowy, w skrócie reaktor EPR trzeciej generacji (ang. European Pressurized Reactor).

Mimo najnowocześniejszej technologii okazało się, że Finowie nie wykorzystują w pełni mocy tej jednostki wytwórczej. Z produkcją Olikiluoto rywalizują bowiem OZE, które obniżają rynkową cenę prądu. Wobec takiej sytuacji operator fińskiej elektrowni atomowej, koncern Fingrid, zdecydował o zmniejszeniu produkcji z trzeciego reaktora – Olikiluoto 3.

Największa w Europie fabryka magazynów energii

W Gdańsku zakończyła się budowa największej w Europie fabryki magazynów energii. Northvolt rozpoczął inwestycję pod koniec 2021 r. Pierwsze stacjonarne oraz mobilne magazyny energii, a także systemy bateryjne dla branży budowlanej i przemysłu powstaną w zakładzie już pod koniec roku.

Technologie umożliwiające magazyny energii mają nie tylko wspomagać polską transformację, ale też zapewnić miejsca pracy. W fabryce Northvolta zatrudnienie znajdzie 500 specjalistów. Zakład będzie w całości zasilany odnawialnymi źródłami energii, a przy produkcji stosowane będą surowce pochodzące z recyklingu.

Bruksela zacieśnia współpracę z Astaną

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił rozpoczęcie nowego etapu współpracy UE z Kazachstanem. Państwa członkowskie podjęły się pogłębienia relacji ze środkowoazjatyckim państwem, a płaszczyzną tych działań będzie energetyka, a w szczególności produkcja zielonego wodoru i baterii.

Ogłoszone przez Dombrovskisa działania mają wprowadzić w życie protokół ustaleń, który UE zawiązała z Kazachstanem podczas ostatniego szczytu COP27 w Egipcie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała wówczas dokument o wiele mówiącym tytule: „Strategiczne partnerstwo między Unią Europejską a Kazachstanem w sprawie zrównoważonych surowców, baterii i łańcuchów wartości odnawialnego wodoru”.

Kazachstan jest dla UE cennym sojusznikiem w dziedzinie energetyki z uwagi na zerwanie relacji Europy z Federacją Rosyjską. Partnerstwo wyraźnie nawiązuje do tego faktu, jednym z celów współpracy jest bowiem „zwiększenie odporności łańcuchów dostaw surowców”. Kazachstan jest alternatywnym wobec rosyjskich dostaw źródłem ropy i gazu dla europejskiego rynku.

Źródła:

  1. BiznesAlert OZE spychają fiński atom do narożnika i jest to lekcja dla Polski [Czytaj więcej]
  2.  Energetyka24 Gdańsk: największa fabryka magazynów energii w Europie gotowa [Czytaj więcej]
  3. Polska Agencja Prasowa S.A Northolvt zakończył budowę favryki w Gdańsku [Czytaj więcej]
  4.  Bankier.pl Unia Europejska i Kazachstan ogłaszają partnerstwo strategiczne w zakresie surowców, baterii i wodoru odnawialnego [Czytaj więcej]
  5.  Oficjalna strona Komisji Europejskiej  Strategiczne partnerstwo między Unią Europejską a Kazachstanem w sprawie zrównoważonych surowców, baterii i łańcuchów wartości odnawialnego wodoru [Czytaj więcej]